„CALIFICAT - Calificarea angajaților necalificați prin furnizarea programelor de formare profesională continuă adecvate regiunilor SV Oltenia şi București Ilfov”

Proiect cofinanțat de Uniunea Europeană din Fondul Social European prin Programul Operațional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013, Investește în oameni!
ID proiect: POSDRU/164/2.3/S/141788.
Parteneri în proiect:
Proiectul este implementat de către A.D.P.S.E. Catalactica în parteneriat cu Asociația pentru Promovare IncluzivăI NTEGRAT și Asociația pentru Dezvoltare Integrată.
Obiectivul general al proiectului:
Îl reprezintă creșterea nivelului de calificare și recalificare pentru 840 de angajați necalificați din domeniile construcțiilor, confecțiilor și alimentar din regiunile SV Oltenia si Bucuresti-Ilfov, contribuind la facilitarea / îmbunătățirea accesului și participării la programe de formare profesională continuă (FPC).
Obiective specifice:
1. Îmbunătățirea capacităților și abilităților angajaților necalificați din domeniul construcțiilor, al confecțiilor și alimentar, prin furnizarea de programe de formare profesională continuă;
2. Creșterea gradului de adaptabilitate și competitivitate la locul de muncă a angajaților necalificați din domeniul construcțiilor, al confecțiilor și alimentar, prin certificarea competențelor dobândite în urma participării la cursurile furnizate în cadrul prezentului proiect;
3. Organizarea de programe de formare profesională de tip calificare/recalificare şi de tip competenţe generale pentru grupul ţintă;
4. Sprijinirea furnizorilor de formare profesională continuă implicați în acest proiect, prin sporirea numărului de programe de calificare/recalificare autorizate, în vederea dezvoltării și diversificării ofertelor de formare profesională continuă.
Regiunile de implementare ale proiectului sunt:
Bucureşti – Ilfov
Sud-Vest Oltenia